fbpx

בדיקת שוכרים

דירה להשקעה היא נכס בעל ערך כספי גבוה מאוד. בהתאם, כדאי מאוד לבחון את השוכרים הפוטנציאליים של הדירה, כדי שאפשר יהיה לחתום איתם על חוזה ולתת להם מפתח לנכס יקר הערך, בראש שקט באמת. המלצה נוספת היא לבצע בדיקות מדוקדקות בעזרת אנשי מקצוע שזו המומחיות שלהם.

למה חובה לבדוק את הדיירים?
הנזק שדיירים לא מתאימים עלולים לגרום לכם הוא עצום: אי תשלום דמי השכירות במועד שנקבע (כולל צ’קים שהבנק לא מכבד), סכסוכים חוזרים ונשנים עם שכנים (שמן הסתם יגיעו במוקדם או במאוחר אליכם כדי להתלונן), פגיעה במרכיבים שונים בדירה (קירות, רצפות, צנרת, מערכת החשמל ורכוש במידה והדירה מושכרת כשהיא מרוהטת) ועוד.
שימו לב – מרגע שנחתם חוזה ובוודאי מרגע שהשוכרים שבחרתם נכנסים לדירה, קשה מאוד לפנות אותם. גם שיש הוכחה ברורה לנזקים חמורים, מדובר בתהליך משפטי מורכב וארוך, לכן כדאי מאוד להקדים תרופה למכה ולהכניס לנכס אך ורק דיירים שעברו סינון קפדני.

בדיקת יכולות כלכליות
בעידן המידע בו אנחנו חיים, ניתן להגיע לאינפורמציה נרחבת לגבי שוכרים פוטנציאליים. בדיקת שוכרים, תכלול למשל איתור חובות עבר שלא שולמו במועד (או חמור מכך, לא שולמו כלל), תיקים בהוצאה לפועל, קיומם של חשבונות מוגבלים בבנקים ואינדיקציות נוספות לכך שישנה היתכנות לאי תשלום השכירות כפי שנקבע בחוזה.

בדיקת אמינות הדיירים ויציבותם
בדיקה נוספת שכדאי לבצע לפני שחותמים על חוזה שכירות היא של מידת המהימנות של השוכרים האפשריים. לצורך כך, ניתן למשל לבקש לדבר עם בעלי דירות קודמים שהשכירו לאותם הדיירים (וכמובן לשאול את השאלות הנכונות), לברר כמה זמן גרו בכל מקום (כשבאופן טבעי תקופות ארוכות מעידות על יציבות ואמינות), לבדוק היכן עובדים אותם דיירים המבקשים לגור בנכס שלכם ולהעריך את היציבות מבחינת הקריירה ולבחון עוד היבטים שונים שמעידים על אמינות מוחלטת.

בדיקות משפטיות
כפי שניתן להגיע למידע כלכלי מפורט ומשמעותי באמצעים שונים, כך ניתן לאתר גם מידע משפטי שעשוי להיות רלוונטי. תביעות שונות שהוגשו כנגד אותם שוכרים פוטנציאליים וכמובן הרשעות (אם היו כאלה) הן בסיס הכרחי לטובת הערכת מידת הכדאיות של השכרת הדירה לאדם ספציפי. כמו כן חשוב להתייחס למהות כל תביעה כדי לא לפספס דיירים טובים רק כי למשל הוגשה נגדם תביעה קטנה לא מוצדקת.

הכוונות של השוכרים
מרכיב אחר של בדיקת דיירים הוא הכוונות שלהם. ברוב המקרים מומלץ להשכיר את הדירה למי שיישארו בה לפרק זמן ממושך (גם אם החוזה עצמו יתחדש אחת לשנה, כמקובל). היציבות חוסכת את הטרחה הרבה הכרוכה באיתור דיירים חדשים אחת לשנה וגם מבטיחה שמירה מיטבית על הנכס, וזאת משום שדיירים שרוצים לגור בו שנים רבות ידאגו לטפח אותו ולתחזק אותו היטב.

כיצד מתבצעת בדיקת דיירים?
האוסמנג’ר מבצעת בדיקת שוכרים מקיפה ויסודית בשלל דרכים. הבסיס הוא שיחה כנה ופתוחה עם השוכרים הפוטנציאליים עצמם, תוך הבהרה מפורשת של הרצון למצוא אנשים יציבים, אמינים ובעלי יכולות כלכליות מוכחות. שוכרים טובים מבינים את האינטרס של בעלי הדירות ומשתפים פעולה עם התהליך, כך שזוהי מסננת יעילה מאוד. מרכיב שני הוא נבירה במאגרי נתונים רלוונטיים תוך שימוש בכלים טכנולוגיים שונים, על-מנת שלא לפספס אף פריט מידע שעשוי לספק מידע חשוב. כמו כן יתבצעו בדיקות רקע ובהן כאמור שיחה עם בעלי דירות קודמים של אותם שוכרים.

התהליך כולו מתנהל ביעילות רבה ולכן גם מסתיים תוך זמן קצר ולא מעכב את השכרת הנכס. דגש נוסף הוא דיסקרטיות ובנוסף לכל אלה, בא לידי ביטוי הניסיון רחב ההיקף והמקצוענות של HouseManager – כך שתוכלו להיות בטוחים שהדיירים הבאים שלכם, יהיו כאלה שאפשר לסמוך עליהם בעיניים עצומות.

×
דילוג לתוכן